Festiwal gorących serc w środku zimy

Pomimo wszelkich przeciwności losu gryfowianie po raz kolejny pokazali, jak wiele znaczy dla nich udział w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Graliśmy wspólnie dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Pierwszy taki finał poświęcony zagadnieniom okulistyki dziecięcej.

Na terenie naszej gminy kwestowało 25 wspaniałych wolontariuszy, w tym nauczyciele ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 wraz z uczniami, przedstawiciele Żłobka Miejskiego, Przedszkola Publicznego, Lokalnej Inicjatywy Społecznej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz osoby indywidualne. Wolontariusze zebrali do puszek ogromną kwotę 15. 903,42 zł!

W ramach Sztabu funkcjonowały również 4 sztabowe puszki stacjonarne w siedzibie Kościoła Zielonoświątkowego przy Lokalnej Inicjatywie Społecznej, w kawiarence OSP, w strefie gastro Free Riders Lubomierz oraz przy amerykańskich samochodach Amcar Freaks.

W bieżącym roku, ze względu na trudną sytuację pandemiczną, finał zorganizowaliśmy na gryfowskim rynku. W działaniach logistycznych nie pomagały nam też trudne warunki pogodowe. Planowany program artystyczny towarzyszący zbiórce również podlegał ciągłym zmianom.

Ostatecznie dla WOŚP wystąpiły „Roztańczone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1”, gryfowscy tancerze trenujący w Studio Tańca „Mar-Ko”, podopieczni Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Mocni” oraz Zumba Team Gryfów Śląski.

Jak co roku najwięcej emocji towarzyszyło licytacjom, brawurowo prowadzonym przez Burmistrza Olgierda Poniźnika. Do zlicytowania mieliśmy ponad 80 gadżetów przekazanych przez ponad 40 Darczyńców. Efektem licytacji było pokaźne 10.360,00 zł!

Nieodłącznym elementem gryfowskich finałów jest najsłynniejsza kawiarenka organizowana przez niezastąpioną Kamilę Zajączkowską – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Gryfowie Śląskim. Mnóstwo słodkości i pysznych wypieków głównie od strażaków ochotników z naszej gminy oraz osób prywatnych. W kawiarence pojawił się również tradycyjny wośpowy tort, który docelowo trafił na licytację. Do kawiarenkowej sztabowej puszki stacjonarnej trafiło 1.796, 41 zł!

OSP zadbała również o nasze bezpieczeństwo, włącznie z zabezpieczeniem medycznym. Pomoc techniczną zapewnił Naczelnik OSP Proszówka Sebastian Zajączkowski oraz Sekretarz OSP Proszówka Przemysław Okulowski. Wyposażenie udostępniło Stowarzyszenie Rozwoju Proszówki i Sołectwo Proszówka. A wóz bojowy wraz z całą, fantastyczną ekipą – OSP Gryfów Śląski z Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Lwówku Śląskim Krzysztofem Królem.

Po raz pierwszy wraz z nami grała ekipa Free Riders Lubomierz. Solidne posiłki to ich specjalność, a więc w strefie gastro można było posilić się bigosem, grochówką wojskową oraz pajdą chleba. Do „free-ridersowej” sztabowej puszki stacjonarnej trafiło 1.764, 65 zł!

Dodatkową atrakcją tegorocznego finału była możliwość obejrzenia oraz przejazdu amerykańskimi samochodami. Grupa Amcar Freaks na czele z organizatorką Wiktorią Mielniczyn zebrała do sztabowej puszki stacjonarnej 557,50 zł.

Całość zakończyliśmy przyjaznym „strażackim światełkiem do nieba”.

Gryfowskie finały słyną również ze sprawnej i skrupulatnej komisji przeliczającej zbiórkę. W bieżącym roku w pocie czoła w komisji pracowali: Wiesław Kutni, Agnieszka Szymańska, Danuta Gandurska, Elżbieta Czyrska, Anna Szewczak oraz Adriana Karpowicz. Dziękuję z całego serca!

Podsumowując: deklarowana na dzień finału łączna kwota to 37. 795,03 zł. Zebrane środki zostały przekazane do banku. Czekamy na oficjalne potwierdzenie rozliczenia. Z ciekawostek podam jeszcze, że w czasie tegorocznego finału zebrano 922 banknoty oraz 13.845 monet ( w tym najwięcej, bo aż 3.907 jednogroszówek).

Dziękuję wszystkim wolontariuszom kwestującym, darczyńcom, sponsorom, licytującym, występującym, rodzicom dzieci, nauczycielom, komisji rozliczającej zbiórkę, druhom OSP. W szczególności gorące podziękowania dla Kamili Zajączkowskiej za ogrom pomocy i wsparcia przed, w trakcie i po finale. Za pomoc w finałowym dniu z całego serca dziękuję niezawodnym osobom: Annie Pląskowskiej, Renacie Celuch, Marceli Tyce, Łukaszowi Kmiecikowi. Za wsparcie przy pracach fizycznych dziękuję Markowi Rybskiemu oraz Jackowi Nowosielskiemu. Za wykonanie przyłącza energii elektrycznej na potrzeby realizacji wydarzenia serdeczne podziękowania kieruję do Jana Kownackiego. Za nagłośnienie dziękuję Grzegorzowi Baszakowi. Dziękuję policji za sprawną współpracę przy odprawie wolontariuszy oraz zabezpieczeniu zbiórki. Dziękuję za obecność mediom – Lwowecki. Info oraz Kurier Gryfowski. Ogromne podziękowania dla Burmistrza Gminy i Miasta Olgierda Poniźnika za wspieranie działań na każdym etapie organizacji wydarzenia.

WOŚP to sponsorzy:

 • Zakłady Mięsne „Niebieszczańscy” Sp.J., Proszówka
 • Anna i Andrzej Kowalscy, Przedsiębiorstwo Handlowe „Sawczak”, Gryfów Śląski
 • Piekarnia Cukiernia M&J Horbacza Jerzy Horbacz, Gryfów Śląski
 • ZETAF Ltd Sp.zo.o. Zofia Chomont, Gryfów Śląski

WOŚP to darczyńcy:

 • Paweł Zatoński
 • Free Riders Lubomierz
 • Paulina Stolarska, Salon fryzjerski damsko-męski, Gryfów Śląski
 • Paweł Burczyk, Olimpia Poniźnik-Burczyk
 • PAULI Paulina Rypuła-Abdelzaher, Lubomierz
 • Joanna Cena, Joanna Fashion Nails Stylizacja Paznokci, Gryfów Śląski
 • Salon WENUS Halina Rozmus
 • Marta Kabala, MK Salon Stylizacji Paznokci, Gryfów Śląski
 • Adrian Górski
 • WŁOSKI SZYK Restauracja w Hotelu Madelaine, Lwówek Śląski
 • Towarzystwo Miłośników Gryfowa
 • OBSESSIVE NAILS Kamila Bogdziewicz, Gryfów Śląski
 • BARBER STYLE, Gryfów Śląski
 • Stowarzyszenie Rozwoju Proszówki
 • Tomasz Górski
 • Pracownicy Żłobka Miejskiego „Bajkowa Kraina”
 • Czesław Bogacki
 • Siłownia POWER GYM, Gryfów Śląski
 • Marek Sieradzki, Radny Miasta i Gminy Gryfów Śląski
 • Daniel Koko – Starosta Lwówecki
 • Małgorzata Szczepańska – Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego
 • Bogusław Chrabota
 • Beata Niebieszczańska, Restauracja COFFEE STREET, Gryfów Śląski
 • Mariusz Dragan
 • IZERSKIE SŁODKOŚCI U BASI Barbara Pasiak
 • SZEWC Paweł Kuliński
 • Firma TYTAN AUGUST, Proszówka
 • PERFECTskin Natalia Bogdziewicz, Ubocze
 • Tadeusz Jagiełło
 • Przedszkole Publiczne w Gryfowie Śląskim
 • Marek Szramowiat
 • Maria Okulowska z wnuczkami Dominiką i Wiktorią
 • Sara Malaga
 • Małgorzata Gielert
 • Agata Truszkowska
 • LIS Lokalna Inicjatywa Społeczna
 • Hodowla alpak w Proszówce
 • Tomasz Węsławowicz
 • BIELAK SYSTEMY Grzegorz Bielak
 • Justyna i Paweł Sklizmunt
 • JANTUR-GRYFEX Anna i Dominik Korpysa
 • TRANS JACK Jacek Rybski, Wieża
 • Marta i Kacper Pastuchewicz
 • Salon Fryzjerski SYLWIA, Sylwia Hryniewicz-Capar, Wieża
 • Sklep PIWNICZKA Magdalena Rękawiczna, Gryfów Śląski
 • Salon fryzjerski EM.spinka, Lubań
 • Klub Seniora w Gryfowie Śląskim
 • Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Gryfów Śląski

Dziękuję Państwu obecnym na 30. Finale WOŚP i tym, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli być z nami, ale wiem, że mocno trzymali kciuki. WOŚP to magia chwil, które łączą ludzi. To czas, gdy nie przestajemy się uśmiechać.

Kłaniam się nisko i gorąco dziękuję za mnóstwo pozytywnych emocji 
Szef Gryfowskiego Sztabu Anna Michalkiewicz

 

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.