Serduszka górą

Rozstrzygnięto konkurs fotografii kulinarnej „Gryfowskie walentynki na słodko”.
Jury powołane przez organizatorów (M-GOK, Biblioteka) postanowiło przyznać dwa równorzędne wyróżnienia w kategorii wiekowej 7-12 : Bartoszowi Niechwiadowiczowi i Oliwerowi Nowickiemu. W kategorii dorośli postanowiono przyznać główną nagrodę pani Marcie Pastuchewicz.
Wszyscy nagrodzeni postawili na wypieki w kształcie serduszek. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wygranej. Nagrody są do odbioru w Bibliotece Publicznej. Zapraszamy.
Piernikowe serca zasponsorowała firma Izerskie Słodkości U Basi pani Barbary Pasiak. Dziękujemy 🙂 

Bartosz Niechwiadowicz – Naleśniki z dżemem truskawkowym
Składniki (na ok 10 sztuk):
• 1,5 szklanki mąki pszennej,
• 2 jajka,
• 1 szklanka mleka,
• ½ szklanki wody,
• szczypta soli,
• 1 łyżka cukru,
• 3 łyżki oleju roślinnego

Przygotowanie:
Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, mleko, wodę, sól i cukier. Dodać olej roślinny i razem zmiksować. Naleśniki smażyć na dobrze rozgrzanej patelni. Przewrócić na drugą stronę gdy spód naleśnika będzie już ładnie zrumieniony i ścięty. Naleśniki posmarować dżemem truskawkowym, zawinąć w „kopertę” i wyciąć serduszka przy pomocy foremek.

 

Oliwer Nowicki – Słodkie serducha

Składniki:
3 szklanki maki,
4 jajek,
1/4 łyżeczki soli,
1/2 szkl. cukru,
1 i 1/4 szkl. wody gazowanej
½ szkl. oleju,
łyżeczka proszku do pieczenia.

Wykonanie: Oddzielamy żółtka od białek, białka ubijamy na sztywno z odrobiną soli. Żółtka mieszamy z cukrem w innym pojemniku, następnie dodajemy olej  i wodę i miksujemy. Następnie dodajemy wcześniej zmieszane ze sobą mąkę, sól i proszek do pieczenia oraz całość miksujemy razem. Następnie dodajemy ubite wcześniej białka i mieszamy ręcznie. Później wlewamy średnią chochelkę ciasta do gofrownicy. Pieczemy 8 min bez otwierania gofrownicy. Następnie ozdabiamy dowolnie Oliwer na wierzch dał bitą  śmietanę i ozdobił owocami. Następnie wykroił nożem z prostokątnych gofrów, serduszkowe gofry. Polecamy z synkiem takie dodatki jak dżemy, lub też polewy owocowe jak i cukier puder.

Marta Pastuchewicz – Serduszka pod galaretką

Serca z galaretki: (Zalecam przygotować dzień wcześniej). 1 galaretkę w kolorze czerwonym (wiśniowa, truskawkowa) rozpuść w zalecanej ilości wody i wylej na dwa duże płaskie talerze (wysokość warstwy- około 5mm). Zostaw do ochłodzenia, a potem stężenia- w lodówce. Drugiego dnia wycinaj foremką kształt serca. W zależności od wielkości foremki – wyjdzie Ci różna ilość. U mnie: 9 sztuk.

Galaretka na wierzch: 1 lub 2 galaretki bezbarwne winogronowe przygotuj według przepisu na opakowaniu. Przygotuj również formę na sernik. U mnie była to tortownica o średnicy 26 cm. Dno oraz boki wyłóż papierem do pieczenia. Lepiej się on przyklei, jeżeli wysmarujesz tortownicę wcześniej masłem.

Spód ciasteczkowy:
200 g ciemnych herbatników,
70 g masła lub margaryny.
Herbatniki rozdrobnij w malakserze/blenderze lub obtłucz wałkiem. Dodaj do nich rozpuszczony tłuszcz i dokładnie wymieszaj łyżką. Następnie wyłóż nimi dno tortownicy wyścielonej papierem do pieczenia. Umieść w lodówce, na chwilę, do schłodzenia. W tym czasie przygotuj masę serową.

Masa serowa:
1kg sera sernikowego (np. Piątnica),
1 szkl. cukru,
1 mała śmietanka 30% (200 g),
1 op. cukru waniliowego,
2 łyżki żelatyny,
4 łyżki wody,
0,5 szkl. mleka,
owoce (u mnie porzeczki, mogą być truskawki).
Przygotuj żelatynę – 2 łyżki żelatyny połącz z 4 -5 łyżkami wody i odstaw na chwilę. Po napęcznieniu, podgrzej ( ale nie zagotuj) lub wstaw do mikrofalówki ( na mniej niż 30 sekund). 1 kg sera sernikowego krótko zmiksuj z cukrem, śmietaną, cukrem waniliowym, mlekiem. Do ciepłej żelatyny dodaj trochę masy sernikowej (najpierw 1, a potem 2 łyżki) i wymieszaj. Następnie zawartość połącz z pozostałym serem. Na koniec wrzuć porzeczki lub inne owoce i delikatnie połącz. Wylej ser na spód ciasteczkowy. Wstaw do lodówki. Kiedy galaretka bezbarwna zaczyna tężeć, łączysz wszystkie składniki. Na powierzchni sera układasz wykrojone serca oraz ozdabiasz porzeczkami, a także ostrożnie wylewasz odrobinę galaretki bezbarwnej, tylko cienką warstwę( żeby serca i owoce nie wypłynęły) i znów wstawiasz do lodówki. Po jakimś czasie wylewasz resztę galaretki. Możesz ozdobić bitą śmietaną. Smacznego!

 

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.