Wielki sukces na Ogólnopolskim Festiwalu

dyplom str 1W dniach 22-25 czerwca br. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbył się 51 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Głównym celem organizowanego corocznie Festiwalu jest ochrona tradycyjnego repertuaru oraz tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu, gdyż tradycje te są cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Na podstawie rekomendacji etnologów zajmujących się tematem ochrony tradycji, w skład tegorocznej grupy dolnośląskich uczestników festiwalu zakwalifikowano panią Feliksę Cierlik z Rząsin wraz z podopiecznym Marianem Pukackim. Pani Feliksa wraz z Marianem na co dzień śpiewają w Zespole Folklorystycznym „Rząsinianki”. Duet śpiewaków wziął udział w konkursie „DUŻY-MAŁY”. W tej kategorii jury wysłuchało 22 grupy zakwalifikowanych uczestników. Ostatecznie pani Feliksa i Marian zajęli zaszczytne 3 miejsce!

Należy dodać, że w trakcie festiwalu jury przesłuchało 18 kapel, 32 zespoły śpiewacze,        14 instrumentalistów, 25 solistów śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 22 grupy w konkursie „DUŻY – MAŁY”. Po podsumowaniu okazało się iż w konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 15 województw.

Jury oceniało dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny. Nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu.

Biorąc pod uwagę prestiż wydarzenia oraz jego skalę już samo zakwalifikowanie się do konkursu jest niebywałym sukcesem. Za zajęcie tak wysokiego miejsca składamy na ręce naszych ambasadorów kultury ludowej, pani Feliksy Cierlik oraz Mariana Pukackiego serdeczne podziękowania i gratulacje!

Anna Michalkiewicz

SAM_5314

 

 

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.