Pokwisonaliowo

Pierwszy weekend czerwca to tradycyjnie czas Kwisonaliów. Od 5 do 7 czerwca br. na gryfowskim Bulwarze nad Kwisą królowała muzyka i dobra zabawa.

Imprezę zainaugurowała konferencja popularno-naukowa w Bibliotece Publicznej pn. „Gryfów – miasto z historią niezwykłą”. Po sporej dawce historii był też czas na otwarcie nowej karty i wkopanie „Dębu Pokoju”, które miało miejsce w podgryfowskiej Wieży w sąsiedztwie założonego przed rokiem lapidarium upamiętniającego powstały w 1793 roku cmentarz pastorów nieistniejącej gminy ewangelickiej.

Uroczyste otwarcie XV Kwisonaliów miało miejsce na dużej scenie na Bulwarze nad Kwisą. Aktu tego dokonał burmistrz Olgierd Poniźnik wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Skrzypkiem. Oni też wręczyli honorową odznakę Gryfowa, którą w tym roku przyznano Zofii Barczyk – dyrektor SP ZOZ Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu, obsługującego przychodnię zdrowia w Gryfowie, Helenie Okulowskiej – wieloletniej dyrektor Zakładu Budżetowego w Gryfowie Śl., a także Sabinie i Januszowi Niebieszczańskim, właścicielom firmy „ABI-POL”. Wszyscy laureaci aktywnie wspierają gryfowski samorząd i samych mieszkańców, podejmując również wartościowe inicjatywy społeczne. Muzyczny wieczór zainaugurowała Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Olszyna, której początki sięgają 1952 roku właśnie w Gryfowie. Scena młodzieżowa, której gospodarzami było Stowarzyszenie AWANTURA, zaprezentowała się znakomicie. W repertuarze znalazł się zespół Sound Revolt z Radoniowa, rockowa grupa „5 stopni w prawo” z Gryfowa Śl. oraz pokaz poppingu w wykonaniu Emanuela Żuka. Nocna imprezę zainaugurował zespół BAJZEL z Poznania, a gwiazdą wieczoru w rytm muzyki reggae była formacja RAS LUTA. Pierwszy dzień zakończył koncert DJ noir.man z Bischofswerdy.

Drugi dzień Kwisonaliów rozpoczęły indywidualne zawody wędkarskie koła PZW w Gryfowie Śl. Z kolei w Galerii ECKI w Bibliotece Publicznej swoją twórczość – zarówno w dziedzinie fotografii, jak i poezji zaprezentowali Jan i Łukasz Majorowie z partnerskiego miasta Gryfice. Oczywiście nie mogło obyć się bez turnieju piłki plażowej (rozgrywki w kategorii gminnej i OPEN), którego organizatorem był Mariusz Kozak. Zainteresowaniem smakoszów cieszył się turniej „Smaki Kwisy” o Puchar Przewodniczącego Związku Gmin „Kwisa”, którego myślą przewodnia było powiedzenie „Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś”. Tradycyjnie królowały dania rybne. Najlepszą w tych kulinarnych zmaganiach okazał się duet Mateusza Martyniaka i Mateusza Dziurkowskiego („Duet rybny na parkiecie z galaretki winnej w towarzystwie orzeźwiającego sosu miętowego”), II miejsce zdobył zespół Nikoli Sajdy i Aleksandry Krause „Aksamitny cud Kwisy w pomarańczowo-imbirowej woni w towarzystwie skarbów natury”), a III wywalczyła Beata Miesiąc z Henrykowa Lubańskiego („Ryba w cieście”). W Turnieju o galon wody święconej przemienionej w wino walczyli reprezentanci Rady Miejskiej, Sołtysów i Organizacji Pozarządowych. W konkurencjach, wśród których znalazło się m.in. podnoszenie książek, czy recytacja „Pana Tadeusza” z korkiem w ustach, najlepszymi okazali się Sołtysi, a zaraz po nich ex aequo Radni Rady Miejskiej i Organizacje Pozarządowe. Na muzycznej scenie pojawił się zespół Chapter One z Lubomierza oraz sekcja taneczna M-GOK pod kierunkiem Mariusza Kozaka. Publiczność rozbawiło Muzyczne Radio Party  Maciej Wowk & Niqa Jo. Niemal do łez rozśmieszył wszystkich znakomity występ gwiazdy wieczoru, którym był KABARET NOWAKI. Finałem był koncert grupy muzyczno-humorystycznej Letni Chamski Podryw.

Ostatni – finałowy dzień Kwisonaliów 2015 rozpoczęły otwarte zawody wędkarskie w dyscyplinie spławikowej. Natomiast tuz po południu rozpoczął się tradycyjny już „Spływ rzeką Kwisą «Na czym kto może»”. Najlepszą załogą okazała się Disco-Wyspa z Małgorzatą Trojanowską, Patrycją Suproń i Jessicą Buczyńską, II miejsce wywalczyła instalacja „Pocztówka z Paryża” z Dominiką Borową, Weroniką Janaszek i Dagmarą Pender na pokładzie, natomiast III na podium znalazła się „Jaskinia Miłości” z Agnieszką Tarazewicz, Aleksandrą Kołataj i Jakubem Szejmo. Tym niezwykłym zawodom, wymagającym wiele pomysłowości i zaangażowania, towarzyszyło mnóstwo dobrego humoru i dowcipnych anegdotek. Muzyczny finał tegorocznego święta miasta rozpoczęła biesiada grecka w wykonaniu zespołu ORFEUSZ, następnie super występ dała formacja BLACK RADIO – finaliści IX edycji programu „Must Be The Music”, a także kapela SEN z Wrocławia. Całośc programu zakończył energetyczny koncert gwiazdy wieczoru – zespołu GOLDEN LIFE.

XV Kwisonalia 2015 zakończył imponujący pokaz ogni sztucznych.

Nad całością organizacji imprezy czuwał burmistrz Olgierd Poniźnik wraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Anną Michalkiewicz oraz zespołem wolontariuszy z M-GOK i Stowarzyszenia Awantura.

Źródło: Ziemia Lubańska

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.