Gotowanie zupy rybnej na żywo oraz Konkurs Kulinarny „Smaki Kwisy”

Już od rana w sobotę w ogromnym kotle na bulwarze nad Kwisą szef kuchni Interferie Sport Hotel Świeradów Zdrój Pan Gabriel Szafranek, przy pomocy uczniów ze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. M. Konopnickiej w Biedrzychowicach pod okiem znanego kucharza gawędziarza Grzegorza Russaka, gotowali naszą kwisonaliową zupę rybną. Zupa była bardzo smaczna o czym świadczyła długość kolejki ustawiającej się w celu jej skosztowania i niech żałują ci którzy jej nie spróbowali.

Gratulujemy kucharzom, którzy sprostali tak wielkiemu wyzwaniu, jakim było ugotowanie tak dużej ilości zupy.

W tym samym dniu, odbył się cykliczny już konkurs gastronomiczny „Smaki Kwisy”.

W konkursie tym wzięli udział kucharze amatorzy. Zgłosiło się siedem drużyn i dwie osoby indywidualne. W sumie dziewięć ekip startujących. Przed przystąpieniem do konkursu uczestnicy dokonali zgłoszenia ekipy startującej oraz nazwy potrawy która, zostanie wykonana i zaprezentowana. Do wykonania była jedna potrawa rybna ( na zimno). Recepturę i sposób przygotowania należało przekazać w trakcie trwania konkursu organizatorom.

W skład oceny wchodziły następujące kryteria: smak potrawy, estetyka potrawy, estetyka stołu, oryginalna nazwa potrawy oraz nawiązanie do tradycji.

Oceny potraw dokonało JURY w składzie:

1.Pan Grzegorz Russak – Kucharz gawędziarz znawca kuchni myśliwskiej

2.Pan Gabriel Szafranek – Szef kuchni Interferie Sport w Świerdowie Zdroju

3.Pani Anna Streit – Dyrektor Biura Związku Gmin „KWISA”

4.Pan Robert Skrzypek – Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski

5.Pan Jerzy Andrzejczak – Sekretarz Gminy i Miasta Gryfów Śląski

Rozstrzygnięcie konkursu:

I miejsce :

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. M.Konopnickiej w Biedrzychowicach ( Kamil Jagiełło, Dorota Majgier, Aleksandra Krause).

Przygotowana potrawa : „ niewinna przyjemność pstrąga w towarzystwie zielonej salsy przykryta aksamitną pierzynką”. Otrzymując w nagrodę puchar oraz piekarnik elektryczny.

II miejsce :

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie Śląskim ( Angelika Król, Paulina Kobusiak, Aneta Okulowska).

Przygotowana potrawa: „ rybie co nieco”. Otrzymując w nagrodę robot kuchenny.

III miejsce :

Koło Gospodyń z Młyńska – przygotowana potrawa to: „ kwisorybka w gryfiososie”.

Otrzymując w nagrodę czajnik elektryczny .

Nagrody na podium ufundowali Państwo Grażyna i Roman Stana prowadzący Centrum Handlowe „GRADIX” w Gryfowie Śląskim ponadto każda z ekip startujących otrzymała torbą z przyprawami ufundowaną przez Zakład Jutrzenka Colian z Wykrot.

W ocenie Jury, a w szczególności Pana Grzegorza Russaka, wszystkie z wykonanych potraw były przygotowane i podane na wysokim poziomie, z zastosowaniem różnorodnych produktów takich jak: przyprawy korzenne, ziołowe i inne dodatki. Dlatego też Jury miało „ twardy orzech do zgryzienia” dokonując wyboru tej najlepszej.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu zdolności kulinarnych, serdecznie dziękujemy za udział oraz zapraszamy za rok.

oprac.Krystyna Samborska

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.

Comments are closed.