Wieczorny obchód miasta – inicjatywa TMG

Fot. Łukasz Jezioro

Towarzystwo Miłośników Gryfowa Śląskiego ma zaszczyt zaprosić gryfowskich sympatyków lokalnej historii do udziału w projekcie pt. „ Wieczorny obchód miasta”

Wieczorny obchód miasta” – to cykl pięciu wycieczek historycznych które przeprowadzone będą przez Towarzystwo Miłośników Gryfowa Śląskiego. Członkowie Towarzystwa będą w swoich strojach ale też będą namawiać by uczestnicy tych wycieczek też się przebrali, oczywiście symbolicznie np. kapelusz, chusta itp. Początek wycieczek godzina 18.00 wieczór czas trwania około godziny czasu.

Wycieczka Pierwsza – „ Rynek”.

Termin: 17 wrzesień (piątek) 2021 rok. Rozpoczynamy o godz 18.00. spotykamy się w rynku przy fontannie. Poznajemy historię budowy fontanny, opowiadamy o kamienicach kupieckich wokół rynku. Trochę historii:

Gryfowskie mieszczańskie kamieniczki to domy murowane z łamanego kamienia, zazwyczaj węższą ścianą szczytową usytuowane od ulicy i ze względu na ograniczoną szerokość fasady rozbudowane kilku traktami w głąb parceli. Pierwsze kamieniczki tworzyły podcienia. Wygląd dzisiejszego miasta jest przede wszystkim wynikiem zmian , które zaszły w XVIII w. Kamieniczki przybrały barokową formę. Zlikwidowano podcienia. Duży walor dekoracyjny miały zabezpieczające parter kute kraty żelazne( w portalach i w oknach ).

Więcej opowiemy na wycieczce…

Wycieczka Druga – „ Wzdłuż murów obronnych”. Termin: 24 wrzesień (piątek) 2021 rok.

Wycieczka Trzecia -„Wycieczka po zabytkach cmentarza”. Termin: 1 październik (Piątek) 2021 rok.

Wycieczka Czwarta – „Ratusz”. Termin: 8 październik (piątek) 2021 rok.

Wycieczka Piąta – „Kościół” Termin: 15 październik (piątek) 2021 rok.

Projekt realizowany jest we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gryfowie Śląskim w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury +Inicjatywy lokalne 2021” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

This entry was posted in Aktualności, Dom kultury+, Wydarzenia. Bookmark the permalink.

Comments are closed.