Projekt „Nigdy nie zaginie ludowe śpiewanie”

 

 
 
16 sierpnia autor kolejnej inicjatywy – Marian Pukacki rozpoczął realizację projektu pt. „Nigdy nie zaginie ludowe śpiewanie” skierowanego do dzieci i młodzieży. Projekt ten ma na celu przekazanie pieśni naszych przodków, którzy po drugiej wojnie światowej wrócili do Polski. Pieśni nauczyła go babcia -Feliksa Cierlik, której rodzice wyjechali „za chlebem” z Galicji do Jugosławii.
Marian Pukacki jest uczniem klasy maturalnej w Technikum w zawodzie technik leśnik w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim.

Słuchacz drugiego roku Studium Organistowskiego w Legnicy. Marian należy do zespołu ludowego „Rozmarynek”. Młodzież która śpiewała w zespole „Rząsinianki” postanowiła utworzyć własny zespół w 2018 roku. Stało się to po wyjeździe na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, na którym wraz z Feliksą Cierlik zdobyli III miejsce w kategorii „mistrz i uczeń” . W tym samym roku na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie otrzymali szczególne wyróżnienie. Aktualnie zespół liczy 5 osób.

Od 2018 roku Marian gra w zespole akordeonowym „Dziurawe Miechy” w Rząsinach. W 2019 roku na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Le Mont Dore we Francji wraz z zespołem zajął II miejsce, a w duecie z bratem Władkiem Pukackim również zaszczytne II miejsce.

W 2017 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym Marian zajął indywidualnie III miejsce w kategorii – mistrz i uczeń wraz z Feliksą Cierlik.

Na tegorocznych II Dolnośląskich Spotkaniach z Tradycją w Nowogrodźcu Marian Pukacki zajął I miejsce w kategorii solistów śpiewaków.

Projekt realizowany we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gryfowie Śląskim w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2021” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
This entry was posted in Aktualności, Dom kultury+, Wydarzenia. Bookmark the permalink.

Comments are closed.