Podożynkowo

„Młyńskie Siewy w Zielonym Zaciszu”
Dnia 7 września w Młyńsku odbyło się największe i najważniejsze w roku święto będące ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników. Uroczystości rozpoczęliśmy korowodem dożynkowym, którego uczestnicy pokonali niemal 300-metrową trasę do Kościoła pw. Świętego Józefa Robotnika w Młyńsku. W świątyni została odprawiona Msza Święta dziękczynna w intencji rolników i mieszkańców wsi. Po Mszy odbył się tradycyjny Ceremoniał Dożynkowy. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Olgierd Poniźnik oraz Sołtys Młyńska Maria Sosnowska. Starostami tegorocznego święta rolników byli Edyta Kotarba i Artur Łukasik. W tej części odbyło się również wręczenie odznak, m.in. dla osób zasłużonych dla rolnictwa i kultury oraz podsumowanie konkursu „Piękna posesja gminy Gryfów Śląski”. Odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” w bieżącym roku otrzymali Stanisław Okulowski oraz Mirosław Stec. Odznakami „Zasłużony dla kultury polskiej” udekorowani zostali Jan August oraz Robert Skrzypek. W imieniu gości zaproszonych głos zabrali Senator RP Rafał Ślusarz, Posłanka na Sejm RP Zofia Czernow oraz Prezes DIR Leszek Grala. Pozdrowienia z dożynkowej sceny przekazali również goście z miast partnerskich: Andrzej Szczygieł Burmistrz Gryfic, Hartmut Schaar z Bischofswerdy oraz Jaromír Hanzl z Raspenavy.
W części artystycznej wysłuchaliśmy koncertu pt. „Młyńska Struga Szoł” przygotowanego przez Piotra Kurowskiego oraz Andrzeja Kniaziuka. Na zaproszenie gospodarzy Dożynek do Młyńska przyjechały i wystąpiły zespoły folklorystyczne „Sołtysowe Gryfinki”, „Rząsinianki” oraz „Rozmarynek” z Rząsin. Wielkie emocje towarzyszyły turniejowi dożynkowemu o „Garniec ogórków i wiązkę kopru”. W zabawnych konkurencjach rywalizowali ze sobą radni oraz sołtysi. Dodatkową atrakcję przygotowała Gryfowska Kapela Podwórkowa, która przygrywała zawodnikom. Uczciwego rozstrzygnięcia w walce o trofeum pilnowało Jury w składzie: Mieczysław Środa, Tomasz Krawczyk oraz Anna Michalkiewicz. Ostatecznie garniec ogórków zgarnęli sołtysi. Do Młyńska zawitali przedstawiciele wszystkich sołectw wraz z przepięknymi wieńcami. Każda delegacja wieńcowa otrzymała pamiątkowe podziękowanie, a w jej imieniu sołtysi wylosowali nagrody z puli cennych prezentów przekazanych przez sponsorów. Na deser wystąpił zespół „Ich dwoje”. Całość zakończyliśmy zabawą ludową w świetlicy. Kto jeszcze miał siły, bawił się z nami do 2 w nocy. Wrażeń było co niemiara, a kto nie był w Młyńsku, niech żałuje.W imieniu pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury dziękuję za wspaniałą i serdeczną atmosferę, jaką stworzyli gospodarze tegorocznych Dożynek, czyli zaangażowana w organizację święta społeczność sołectwa Młyńsko. Dziękujemy z całego serca Radzie Sołeckiej sołectwa Młyńsko na czele z panią Marią Sosnowską oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Młyńsku. Dziękujemy rolnikom i mieszkańcom sołectwa za świetną współpracę.
Dziękuję Pani Teresie Polesiak za pomoc przy rozstawieniu stoisk handlowych. Podziękowanie ślemy również gryfowskiej Straży Miejskiej i Policji za zabezpieczenie porządku w czasie trwania imprezy. Dziękujemy mediom: Kurierowi Gryfowskiemu, portalowi lwówecki.info i Ziemi Lubańskiej za patronat medialny. Serdecznie podziękowania za udostępnienie hal namiotowych kierujemy do sołectw Wieża, Proszówka, Krzewie Wielkie. Podziękowania dla Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gryfowie Śląskim za przewiezienie ławek i pojemników na odpady.

Ponadto Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje:
• Partnerom imprezy: Dolnośląska Izba Rolnicza i Powiat Lwówecki.
• Sponsorom dożynek: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Jałowiec, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Lubań, Przedsiębiorstwo Handlowe GRADIX Gryfów Śląski, Centrum Materiałów Budowlanych EL-STAN Gryfów Śląski, MG-TECH Inżynieria Lądowa Jeżów Sudecki, Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych INSBUD Zgorzelec, Mariusz Kownacki Piekarnia w Olszynie, Leszek Grala-Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Mieczysław Środa-Prezes Powiatowej Izby Rolniczej, Daniel Koko-Starosta Lwówecki, Małgorzata Szczepańska-Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego, Jacek Wojciechowski Przedsiębiorstwo VOYAL Siedlęcin, Barbara Pasiak „Izerskie Słodkości u Basi”, Firma OSADKOWSKI-CEBULSKI Legnica, Gospodarstwo Rolne Artur Łukasik, Centrum Rozwoju Holistycznego Eliza Kurowska, Ryszard Mruk, „Stec Farm” Marian Stec, Paweł Rubaj, Przedsiębiorstwo Handlowe Sawczak Gryfów Śląski, Mariusz Babiak Nauka Jazdy Gryfów Śląski.
Wydarzenie dofinansowane przez gminę Gryfów Śląski w ramach zadania publicznego „Inicjatywa lokalna 2019”.

Anna Michalkiewicz